Home   |  About Us  |   Contact us
Result
     XII
     B. A.
     B. Com.
     B. Sc.
     B. Sc. (IT)
     B. Sc. (CS)
     BMS
     BMM
     BAF
     BBI
     B. Sc. Aviation
     B. Sc. Microbiology
     B. Sc. Biotechnology
     M. Sc. Microbiology
     M. Sc. Bioinformatics
     M. Sc.
     M. Sc. (IT & CS)
Events & Activities
   Worshops/ Seminars
   Events
Achievements
     Sports
     Cultural
     Achievements & Awards
 
COMMITEES
The College has an efficient internal co-ordinating and monitoring mechanism.
 
Chikitsak Samuha’s
S. S. & L.S. Patkar College of Arts and Science and V.P. Varde College of Commerce and Economics Goregaon (West), Mumbai –400 062
 
The following members of the Teaching Staff of the Degree College are informed that the following committees have been appointed for the academic year 2016-17.
QAC

Prin. Dr. (Mrs.) S. L. Matkar (Chairperson)
Dr. M. S. Nadkarni-Physics (Co-ordinator)
Dr. A. S. Sawant – Chemistry (Co Coordinator)
Dr. M. P. Kharkar-I.T.
Mrs. M. V. Joshi – Chemistry

IQAC

Prin. Dr. (Mrs.) S. L. Matkar (Chairperson)
Dr. M. K. Kapoor-Botany (Co-ordinator)
Mr. N. D. Kumbhar-Pol. Sci., Administrative Officer
Mrs. S. R. Rangari-Librarian, Adm.Officer
Mr. P. J. Jadhav-Head Clerk, Administrative Officer
Mrs. U. M. Nabar –Sociology, Teacher Member
Dr. T. J. Palathingal -Botany, Teacher Member
Dr. Z. R. Sethna – Psychology, Teacher Member
Dr. U. R. Vijailakshmi-History, Teacher Member
Mrs. D. A. Mujumdar-English, Teacher Member  
Mr. S. G. Gangurde – Sociology, Teacher Member  
Dr. G. S. Ambiye – English, Teacher Member
Mr. P. S. Kamble-Chemistry, Teacher Member
Ms. S. S. Adhav – Accountancy, Teacher Member
Ms. Swati Takkar – BMS, Teacher member
Mrs. M. A. Penta – Steno-Typist, Non-Teaching Member
Mr. Shriram Dandekar (Industrialist)
Mr.Harshal Kasare (SYBA, Student Representative)
Dr. S. M. Karbelkar (Stakeholder Representative)

MIS (Sub-committee of IQAC)

Mr. Amit Gawde – Mathematics (Convener)
Dr. G. Sonkamble — Hindi (Co-Convener)
Ms. S. Nirmal – Physics
Mr. G. Jadhav – Mathematics
Ms. Vishakha Bagwe – Mathematics
Mr. P. G. Jadhav - Non-teaching staff
Mr. P. D. Bhole - Non-teaching staff
Mrs. M. A. Penta – Non-teaching staff
Mrs. Savita Dhavade - Non-teaching staff (SF)

Website Committee

Dr. G. S. Ambiye- English (Convener)
Dr. Z. R. Sethna – Psychology
Mr. P. S. Kamble - Chemistry
Mr. S. T. Adhao- Chemistry
Mr. S. A. Keskar- Economics
Mr. G. S. Jadhav- Mathematics
Mrs. S. A. Nirmal- Physics
Ms. S. S. Adhav- Accountancy

Examination Committee

Mr. A. G. Gawade – Mathematics (In-charge)
Mrs. M. V. Joshi- Chemistry
Dr. A. S. Sawant- Chemistry
Mr. G. S. Shetty- Physics
Mrs. V. R. Prabhu-Economics
Mrs. U. M. Nabar- Sociology
Mr. S. S. Bhagat- Botany
Mr. S. G. Gangurde- Sociology
Mr. M. B. Jadhav- Commerce
Mrs. M. A. Tayade- Zoology   
Dr. G. S. Ambiye- English
Mr. S. A. Keskar- Economics
Mrs. A. C. Koli – Commerce
Ms. Anupama Tomar–Microbiology
Dr. M. P. Kharkar – IT (Special Invitee)

Admission

Dr. A. S. Sawant - Chemistry (Co-ordinator)
Mr. N. D. Kumbhar-Pol. Sci.
Dr. S. S. Parvate – Sanskrit
Mrs. V. R. Prabhu – Economics
Dr. R. S. Yamgar – Chemistry
Mr. P. D. Bhole – Sr. Clerk, Non-Teaching

Unfairmeans Enquiry Committee

Dr. S. S. Parvate- Sanskrit (Convener)
Dr. Mala Kharkar- I.T. (Convener)  
Mr. N. D. Kumbhar – Pol. Science      
Mrs. D. A. Mujumdar  -English  
Dr. Sushmita Negi- Botany
Dr. B. B. Suryawanshi- Economics

Time-table Committee

Dr. S. S. Parvate- Sanskrit (Convener)
Mr. N. D. Kumbhar – Pol. Science
Dr. T. J. Palathingal- Botany
Mr. M. B. Jadhav- Commerce
Mr. S. T. Adhao - Chemistry

Attendance Committee

Mrs. U. M. Nabar- Sociology (Convener)
Mrs. N. G. Nadkarni – Chemistry
Dr. S. S. Sankhe- Chemistry
Mr. S. A. Keskar- Economics
Dr. A. L. Bhalerao- Botany  
Mrs. A. C. Koli – Commerce
Mrs. S. A. Nirmal- Physics
Ms Sujata Mahajan- BBI

Library Advisory Committee

Ms. Z. R. Sethna- Psychology (Convener)
Mrs. S. R. Rangari-Librarian
Mr. A. G. Gawde- Mathematics
Mrs. M. S. Gangurde- Mathematics
Mr. P. S. Kamble- Chemistry
Ms Anupama Tomar - Microbiology
Ms. T. P. Thube – Librarian

Library Advancement

Prin. Dr. (Mrs.) S. L. Matkar (Chairperson)
Dr. M.S. Nadkarni –Physics- Vice-Principal
Dr. M. P. Kharkar – IT- Vice-Principal

Book Bank

Mrs. S. R. Rangari-Librarian  (Convener)
Mrs. A. S. Renapurkar-Mathematics
Dr. S. S. Sankhe- Chemistry
Dr. S. S. Pimpale- Physics
Mrs. M. A. Tayade- Zoology
Mr. S. V. Sonawane- Economics

Research Cell Committee

Dr. R. S. Yamgar-Chemistry (Convener)
Dr. T. J. Palathingal- Botany
Dr. Dr. N. G. Durge - Physics
Dr. U. R. Vijailakshmi- History  
Dr. G. B. Sonkamble- Hindi
Dr. S. A. Tawade – Zoology
Dr. B. S. Mulgaonkar – Chemistry

UGC Planning Board Committee

Dr. M. S. Nadkarni-Physics (Convener)               
Mr. N. D. Kumbhar- Pol. Sci.  
Dr. M. K. Kapoor- Botany                              
Dr. G. B. Sonkamble- Hindi
Dr. B. S. Mulgaonkar – Chemistry                               

Students Council Committee

Dr. A. S. Sawant- Chemistry (Student Council Incharge)
Dr. R. R. Wagh – Chemistry (NCC)
Mrs. M. S. Gangurde- Maths. (Cultural Representative)
Dr. Anil Bhalerao – Botany (NSS Representative)
Mrs. Nayna Chandak-Microbiology
Mr. D. Kapse (Sports Specialist)

N.C.C. (Boys)
N.C.C. (Girls)

Capt . Dr. R. R. Wagh- Chemistry
Capt. Mrs. N. S. Prabhu- Zoology

N.S.S.

Dr. A. L. Bhalerao- Botany (Convener)
Mr. S. G. Gangurde – Sociology
Dr. S. A. Tawde- Zoology
Ms. A. C. Koli- Commerce
Ms. Neha Colaco - Biotechnology

Magazine Committee

Prin. Dr. (Mrs.) S. L. Matkar (Chief Editor)
Ms. Z. R. Sethna-Psychology(Convener) Degree College
Mrs. L. C. Phuloria- Hindi (Co-Convener) Jr. College
Dr. T. J. Palathingal-Botany  
Mr. R. B. Deogadkar-Marathi
Dr. G. B. Sonkamble- Hindi
Mrs. N. S. Prabhu - Zoology
Mr. B. K. Dubey – English
Mr. H. Jadhav – English
Mr B M Rai – BBI

Gymkhana Committee

Mr. N. D. Kumbhar- Pol. Sci. (Convener)
Ms. A. C. Koli- Commerce
Mr. V. H. Goswami- Physics
Mr. S. V. Sonawane- Economics
Mr. D. Kapse – Sports Specialist
Mr. S. S. Shekhare – Library

Placement Cell & Career
Guidance Cell

Mr. N. D. Kumbhar- Pol. Sci. (Convener)
Mr. G. S. Shetty – Physics
Ms. Z. R. Sethna- Psychology
Mr. S. A. Keskar- Economics    
Mr. S. T. Adhao- Chemistry
Ms. S. S. Adhav- Accountancy
Mr. B. M. Rai -BBI

Women Development Cell

Mrs. D. A. Mujumdar- English (Convener)
Dr. S. S. Parvate- Sanskrit
Mrs. M. A. Tayade- Zoology
Ms. Ruta Wagle – Psychology
Ms Ekta Koyande - Biotechnology
Ms. M. M. Jalgaonkar- Non-teaching staff
Mr. D. Kapse – Sports Specialist
Ms. Alafia Fidvi – Students’ Representative

Grievance Cell (Women)
(Internal Complaint Committee)

Dr. S. S. Parvate - Sanskrit (Convener)
Dr. A. S. Sawant – Chemistry
Mr. N. D. Kumbhar – Pol. Sci.
Dr. M. P. Kharkar – IT
Mrs. V. R. Prabhu – Economics
Ms. S. S. Adhav – Accountancy
Mrs. J. P. Bharadkar – Marathi (Jr. College)
Mrs. M. A. Penta – Steno-Typist (Non-Teaching)

Grievance Cell (Teachers’) Dr. M. S. Nadkarni- Physics (Convener)
Dr. M. K. Kapoor- Botany
Mrs. V. R. Prabhu- Economics
Mrs. U. M. Nabar – Sociology
Grievance Cell (Students’)

Mr. R. B. Deogadkar- Marathi (Convener)
Dr. N. G. Nadkarni- Chemistry
Mr. G. S. Shetty- Physics
Mr. S. T. Adhao- Chemistry
Ms. Ruchita Rane - Biotechnology
Mr. V. D. Sonawane-Non-Teaching Staff

Grievance Cell (Non-Teaching)

Mr. N. D. Kumbhar- Pol.Sci.(Convener)
Mr. P. D. Bhole- Non-Teaching Staff  
Mr. V. V. Waghmare- Non-Teaching Staff
Mr. D. K. Koli - Non-Teaching Staff

Anti Ragging Committee

Dr. M. K. Kapoor- Botany (Convener)
Mrs. Mala Kharkar- I.T.           
Dr. N. G. Durge- Physics
Dr. B. B. Suryawanshi- Economics
Mr. S. G. Gangurde- Sociology         
Dr. G. S. Ambiye- English  
Ms. M. M. Jalgaonkar- Non-Teaching Staff
Aided & Unaided students representative

Anti Ragging Squad

Dr. R. R. Wagh- Chemistry (Convener)
Mr. U. L. Gamare- English
Dr. S. S. Sankhe- Chemistry
Mr. A. G. Gawde- Mathematics
Capt. Mrs. N. S. Prabhu- Zoology
Mr. V. H. Goswami- Physics
Ms Namrata Kawale - Comp. Sci
Mr. Arun Dalvi- I.T.
Mr. V. D. Sonawane- Non-Teaching Staff

Counseling Cell

Ms. Z. R. Sethna- Psychology  (Convener)
Mrs. M. S. Gangurde- Mathematics

Feedback Committee

Mrs. D. A. Mujumdar- English  (Convener)
Dr. Z. R. Sethna- Psychology
Dr. Sushmita Negi- Botany
Mr. P. S. Kamble- Chemistry
Mr. S. A. Keskar- Economics
Dr. S. S. Pimpale- Physics
Dr. S. A. Tawade-Zoology Ms. S. S. Adhav - Accountancy Ms Pallavi Ghogale –Biotechnology

Mentoring Cell

Dr. M. K.Kapoor- Botany (Convener)
Mr. S. G. Gangurde – Sociology
Mr. P. S. Kamble- Chemistry
Mrs. M. A. Tayade- Zoology

Ladies Common Room

Mrs. U. M. Nabar- Sociology (Convener)
Mrs. A. S. Renapurkar- Mathematics
Ms. S. S. Adhav- Accountancy

Canteen Committee

Mr. N. D. Kumbhar- Pol. Sci. (Convener)
Mr. S. T. Adhao- Chemistry
Ms Tejashree Dongre

Staff Common Room

Mr. S. G. Gangurde- Sociology(Convener)
Mr. R. B. Deogadkar- Marathi  
Mrs. A. C. Koli- Commerce

4L Intercollegiate Elocution Competition

Dr. S. S. Parvate- Sanskrit (Convener)
Mr. R. B. Deogadkar- Marathi
Dr. G. B. Sonkamble- Hindi
Mr. U. L. Gamare- English                            
Ms. S. S. Adhav- Accountancy

Special Cell

Dr. G. B. Sonkamble- Hindi(Convener)            
Dr. N. G. Durge- Physics
Dr. B. B. Suryawanshi- Economics
Mrs. S. R. Rangari- Librarian  
Mr. U. L. Gamare- English
Mr. A. G. Gawde- Mathematics  
Dr. S. S. Sankhe- Chemistry
Mr. M. B. Jadhav- Commerce
Mr. P. G. Jadhav- Non-Teaching Staff  

Local Managing Committee

Maj. (Dr.) Rahul R. Wagh-Chemistry
Dr. (Mrs.) Usha Vijailakshmi-History
Mr. Udayraj L. Gamare-English
Mr. D. K. Koli – Non-Teaching Staff

Lecture Series

Dr. A. S. Sawant – Chemistry (Co-ordinator)  

Dr. R. R. Ambardekar Lecture Series

Dr. S. S. Parvate- Sanskrit (Convener)
Mrs. M. S. Gangurde- Mathematics

Late Mrs. Prabha Joshi Lecture Series

Mrs. V. R. Prabhu- Economics (Convener)
Mrs. U. M. Nabar- Sociology

Prof. A. N. Kothare Day Lecture Series

Dr. T. J. Palathingal – Botany (Convener)  
Dr. B. S. Mulgaonkar- Chemistry

School-College Complex

Mrs. M. A. Tayade  (Convener)
Dr. N. G. Nadkarni- Chemistry
Mrs. A. S. Renapurkar- Mathematics
Dr. S. S. Pimpale- Physics
Dr. A. L. Bhalerao-Botany
Dr. B. S. Mulgaonkar- Chemistry

Cultural Committee

Dr. A. S. Sawant- Chemistry (Convener)
Dr. R. R. Wagh – Chemistry
Mrs. M. S. Gangurde- Mathematics
Mrs. N. S. Prabhu – Zoology
Dr. S. S. Pimpale- Physics
Mrs. A. C. Koli – Commerce
Dr. B. S. Mulgaonkar- Chemistry
Ms. S. S. Adhav- Accountancy
Ms Shirley Bhoir – Microbiology

DLLE

Mr. S. Sonawane - Economics (Convener – Arts & Commerce)
Mr. P. S. Kamble – Physics (Convener – Science)

HRD Committee

Prin. Dr. (Mrs.) Sharmishtha L. Matkar, Secretary
Mr. Utpal Samant,  Advisor
Dr. M. S. Nadkarni- Physics
Mr. N. D. Kumbhar- Pol. Sci.  
Dr. Mala Kharkar- I.T.
Dr. V. R. Prabhu – Economics                                     
Dr. Z. R. Sethna- Psychology
Dr. Sushmita Negi- Zoology
Mrs. P. S. Prabhu- Non-Teaching Staff

Institutional Social Responsibility Cell 

Dr. Sushmita Negi-Botany (Convener)
Dr. Mala Kharkar- I.T.
Mrs. D. A. Mujumdar- English
Mr. S. T. Adhao – Chemistry
Dr. S. A. Tawade – Zoology
 

Remedial Coaching


Entry to Civil Services



NET/SET

Mrs. D. A. Mujumdar – English (Convener)
Dr. S. S. Pimpale – Physics  

Mr. N. D. Kumbhar – Pol. Sci. (Convener)
Mr. S. A. Keskar – Economics
Mr. D. Kapse – Sports Specialist

Dr. S. S. Sankhe - Chemistry (Convener)
Mr. P. S. Kamble – Chemistry

CAS

 

Scrutiny Committee:
Prin. Dr. S. L. Matkar (Chairperson)
Dr. U. R. Vijailakshmi -History (Convener)
Dr. T. J. Palathingal- Botany

Files Processing Committee:
Dr. S. S. Parvate - Sanskrit
Mr. G. S. Jadhav - Mathematics
Ms. S. A. Nirmal – Physics
 

NAAC Preparation Committee & Seminars, Conferences etc.

 

Prin. Dr. S. L. Matkar
Dr. M. S. Nadkarni – Physics (Co-ordinator)
Dr. T. J. Palathingal – Botany (Co-coordinator)
Mrs. D. A. Mujumdar – English (Co-coordinator)
Dr. M. K. Kapoor – Botany (IQAC Coordinator)

Steering Committee
Dr. A. S. Sawant - Chemistry
Mrs. M. V. Joshi - Chemistry
Mr. N. D. Kumbhar – Pol. Sci.
Dr. M. P. Kharkar – IT

Criterion I (Curricular Aspects)
Mrs. U. M. Nabar - Sociology (Convener)
Dr. Z. R. Sethna – Psychology (Co-convener)
Mr. H. U. Rao - Physics
Mr. M. B. Jadhav - Commerce
Dr. S. S. Pimpale – Physics

Criterion II (Teaching, Learning & Evaluation)
Mr. S. S. Bhagat - Botany(Convener)
Dr. S. S. Parvate – Sanskrit (Co-convener)
Mr. R. B. Deogadkar - Marathi
Mr. A. G. Gawade - Mathematics
Mrs. M. S. Gangurde - Mathematics
Mrs. N. S. Prabhu – Zoology

Criterion III (Research, Consultancy & Extension)
Dr. R. S.Yamgar - Chemistry (Convener)
Dr. R. R. Wagh - Chemistry (Co-convener)
Dr. G. V. Pandit (Adjunct Professor, Special Invitee)
Dr. G. B. Sonkamble - Hindi
Mr. S. G. Gangurde - Sociology
Dr. S. A. Tawade - Zoology
Mrs. S. A. Nirmal - Physics
Dr. B. S. Mulgaonkar – Chemistry

Criterion IV (Infrastructure & Learning Resources)
Dr. A. S. Sawant - Chemistry (Convener)
Dr. N. G. Durge – Physics (Co-convener)
Mrs. S. R. Rangari – Librarian
Dr. B. B. Suryavanshi - Economics
Mr. S. A. Keskar - Economics
Dr. B. S. Mulgaonkar – Chemistry

Criterion V (Students’ Support & Progression)
Mrs. V. R. Prabhu – Economics(Convener)
Mr. U. L. Gamare - English (Co-convener)
Mr. G. S. Jadhav - Mathematics
Dr. A. L. Bhalerao – Botany

Criterion VI (Governance & Leadership)
Dr. U. R. Vijailakshmi - History(Convener)
Mr. G. S. Shetty – Physics (Co-convener)
Dr. N. G. Nadkarni - Chemistry
Mrs. A. S. Renapurkar - Mathematics
Dr. S. S. Sankhe - Chemistry
Mrs. A. C. Koli – Commerce

Criterion VII (Innovations & Best Practices)
Dr. S. Negi – Botany (Coordinator)
Dr. G. S. Ambiye - English (Co-convener)
Ms. S. S. Adhav – Accountancy

Documentation
Mr. N. D. Kumbhar – Pol. Sci. (Convener)
Mrs. M. A. Tayade - Zoology (Co-convener)
Mr. P. S. Kamble - Chemistry
Mr. S. T. Adhao - Chemistry
Mr. V. H. Goswami - Physics
Mr. S. V. Sonawane - Economics
 

Academic Audit Committee

Mrs. D. Mujumdar – English (Co-ordinator)
Dr. G. S. Ambiye – English (Co-coordinator)
Dr. S. S. Pimpale – Physics
Ms. A. Koli – Commerce